Committees Representative List

Governance Bodies

Academic Senate

Meets 2nd & 4th Tuesdays from 4:00 p.m. – 5:30 p.m.

Academic Senate Committees List:
Appointment Name
President Liz Romero
Vice President Erik Fritz
Past President Jeff Burdick
Secretary Melanie Sanwo
Curriculum Chair Jennifer Hanson
CTE Senator Erin Dolin
CTE Senator Brooke Ramos
Science Senator Nader Inan
Science Senator Rosa Alcazar
Humanities Senator Max Hembd
Humanities Senator Janice Ledgerwood
Student Services Senator Ryen Hirata
Student Services Senator Naomi Forey
English Senator Galin Dent
English Senator Teresa Ishigaki
Social Science Senator Diane Schoenburg
Social Science Senator Laurie Taylor
Math Senator Jason Gardner
Math Senator Vi Trang
Adjunct Senator Christopher Greenwood
Adjunct Senator Anthony Ratkus

Associated Student Government

Meets every Wednesday, time determined each fall semester

Associated Student Government Committees List:
Appointment Name
President Elijah Banda
Vice President Thong Dinh
VP of External Affairs Kalie Clear
VP of Finance Eileen Situ
Student Trustee Shawn Bianchi
Activities Commissioner Diana Flores

Classified Senate

Meets the 4th Thursday from 2:00 p.m. – 3:00 p.m.

Classified Senate Committees List:
Appointment Name
President Caryss Johnson
Vice President Nina Roby
Secretary Debbie Jensen
Treasurer Kimberly Duong
Senator-At-Large Jason Mendez
Senator for Admissions & Records, Counseling, & Special Programs Nanci Sumaya
Senator for Facilities Dan Hoffman
Senator for Financial Aid & Library Rebecca Kinlow
Senator for Administrative Services & Herndon Facilities Cathy Ostos
Senator for Instruction Emily Wilson
Senator for Institutional Research, President’s Office, Public Information, & Technology Michelle Johnson
Senator for Student Activities & Outreach Teira Wilson

College Council

Meets 1st and 3rd Thursdays from 2:30 p.m. – 4:30 p.m.

College Council Committees List:
Appointment Name Role
College President Lori Bennett Co-Chair
Vice President of Administrative Services Lorrie Hopper Co-Chair
Administrator Appointed by the President Marco De La Garza
Administrator Appointed by the President Monica Chahal
Administrator Appointed by the President Kira Tippins
Administrator Appointed by the President James Ortez
Administrator Appointed by the President Alex Adams
Academic Senate President Liz Romero
Immediate Past Academic Senate President Jeff Burdick
Academic Senate Representative Jennifer Heyne
Academic Senate Representative Arla Hile
Academic Senate Representative Stephanie Briones
Academic Senate Representative Angelita Zaragoza
Academic Senate Representative, SCFT Janice Ledgerwood (Fall)
Cynthia Elliott (Spring)
Academic Senate Representative, Adjunct Anthony Ratkus
Classified Senate President or Designee Caryss Johnson
Classified Senate Representative Kimberly Duong
Classified Senate Representative Michelle Johnson
Classified Senate Representative Brittany Zenz
Classified Representative Appointed by CSEA Rebecca Kinlow
ASG President or Designee Elijah Banda
Assistant to the President (non-voting) Emilie Gerety Resource

Curriculum Committee

Meets every Monday from 3:30 p.m. – 5:00 p.m.

Curriculum Committees List:
Appointment Name Role
Faculty Chair elected by faculty at Large Jennifer Hanson Chair
Vice President of Instruction, or designee (non-voting) Monica Chahal
Academic Senate Representative for English & Reading Von Torres
Academic Senate Representative for Humanities Daniel Gutierrez
Academic Senate Representative for Social Sciences Scott Phillips
Academic Senate Representative for CTE Matt Alanis
Academic Senate Representative for Math/Engineering Jamie Shepherd
Academic Senate Representative for Science & Health Gizelle Hurtado
Academic Senate Representative for Student Services Tasha Hutchings
SLO Coordinator Tracy Stuntz
Articulation Officer Stacy McArron
Associated Student Government Representative Thong Dinh
Admissions & Records Representative (non-voting) Resource
Curriculum Analyst (non-voting) Margee Loya Resource
Financial Aid Representative (non-voting) Resource
Librarian (non-voting) Brooke Ramos Resource

College Committees

Accreditation Steering

Meets every 2nd Friday from 1:00 p.m. – 2:00 p.m.

Accreditation Steering Committees List:
Appointment Name Role
Vice President of Instruction Monica Chahal Tri-Chair
Academic Senate Representative Jennifer Simonson Tri-Chair
Classified Senate Representative Leslie King Tri-Chair
Administrator appointed by the President John Forbes
Administrator appointed by the President Kira Tippins
Administrator appointed by the President James Ortez
Administrator appointed by the President Alex Adams
Academic Senate Representative Robin Nearn
Academic Senate Representative Galin Dent
Academic Senate Representative Omar Ruiz
Academic Senate Representative Jared Rutledge
Classified Senate Representative Kimberly Duong
Classified Senate Representative Shannon Brownell
Classified Senate Representative Karen Anderson
Classified Senate Representative Vacant
Associated Student Government Representative Shawn Bianchi cccasgstudentrep@gmail.com
Institutional Research Representative appointed by the President Alex Adams

Environmental Health & Safety/Facilities

Meets every 3rd Wednesday from 2:00 p.m. – 3:00 p.m.

*unless appointed by respective constituency**recommend at least one from student services program
Environmental Health & Safety/Facilities Committees List:
Appointment Name Role
Vice President of Administrative Services Lorrie Hopper Co-Chair
Academic Senate Representative Michelle Selvans Co-Chair
Administrator appointed by the President Robbie Kunkel
Administrator appointed by the President John Forbes
Administrator appointed by the President Sergio Salinas
Academic Senate Representative** Orlando Ramirez
Academic Senate Representative Brian Shamp
Academic Senate Representative Tony Abbott
Classified Senate Representative** Diana Salas
Classified Senate Representative Emily WIlson
Classified Senate Representative Dan Hoffman
Classified Senate Representative Kelly Benzler
Health Services Coordinator (non-voting)* Naomi Forey Resource
DSPS Counselor/Coordinator (non-voting)* Coleen Brannon Resource
District Office Representatives, as needed (non-voting)

Guided Pathways

Meets every 2nd & 4th Wednesday from 2:00 p.m. – 3:30 p.m.

Guided Pathways Committees List:
Appointment Name Role
Vice President of Instruction or designee appointed by the President Monica Chahal Co-Chair
Academic Senate Representative Cynthia Elliott Co-Chair
Administrator appointed by the President James Ortez
Administrator appointed by the President Robbie Kunkel
Administrator appointed by the President Gurdeep Hebert
Administrator appointed by the President Alex Adams
Academic Senate Representative Kirtley King
Academic Senate Representative Tasha Hutchings
Academic Senate Representative Alicia Diaz Wrest
Academic Senate Representative Jordan Anderson
Academic Senate Representative (optional) Garry Elliott
Academic Senate Representative (optional) Liz Romero
Classified Senate Representative Michelle Johnson
Classified Senate Representative Brittany Ballard
Associated Student Government Representative Shawn Bianchi cccasgstudentrep@gmail.com
Associated Student Government Representative (optional) Diana Flores clovisasgactivities@gmail.com

Outcomes & Assessment

Meets every 1st & 3rd Wednesday from 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

Outcomes & Assessment Committees List:
Appointment Name Role
Dean or Director appointed by the President John Forbes Co-Chair
Academic Senate Representative Tracy Stuntz Co-Chair
Administrator appointed by the President Gurdeep Hebert
Administrator appointed by the President Mathew Levine
Administrator appointed by the President Robbie Kunkel
Academic Senate Representative Jon McPhee
Academic Senate Representative Carla Stoner-Brito
Academic Senate Representative Arla Hile
Academic Senate Representative Spencer Irish
Classified Senate Representative Vicki Cockrell
Classified Senate Representative Vacant
Associated Student Government Representative Kalie Clear cccasgvpofea@gmail.com
Institutional Research Representative appointed by the President Alex Adams

Professional Development

Meets every 2nd Thursday from 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

Professional Development Committees List:
Appointment Name Role
Vice President of Instruction or designee appointed by the President Monica Chahal Co-Chair
Academic Senate Representative Tiffany Sarkisian Co-Chair
Administrator appointed by the President Gurdeep Hebert
Academic Senate Representative Cindy Walker
Classified Senate Representative Cathy Ostos
Classified Senate Representative Caryss Johnson
Professional Development Coordinator* Ann Brandon Resource
Dean of Student Services, Student Success, Equity, & Outreach (non-voting)* Gurdeep Hebert Resource
Grants/Initiatives Coordinators (non-voting, as needed)* Resource
Instructional Designer (non-voting, as needed)* Tracy Stuntz Resource

*Unless appointed by their respective constituency groups

Sabbatical Committee

Meets: TBD

Sabbatical Committee Committees List:
Appointment Name Role
Vice President of Instruction (non-voting) Monica Chahal Chair
Dean of Instruction John Forbes
Dean of Instruction Robbie Kunkel
Dean of Instruction James Ortez
Dean of Student Services Gurdeep Hebert
Dean of Student Services Kira Tippins
Faculty Member appointed by the Academic Senate President Joe Libby
Faculty Member appointed by the Academic Senate President Steve Dent
Faculty Member appointed by the Academic Senate President Ravi Somayajulu
Faculty Member appointed by the Academic Senate President Laura Gonzales
Faculty Member appointed by the Academic Senate President Kirtley King

Salary Advancement Committee

Meets as needed in order to meet contractual deadline

Salary Advancement Committees List:
Appointment Name Role
Academic Senate Representative** Megan Bennett Chair
Administrator appointed by the President Monica Chahal
Faculty Member appointed by the Academic Senate President* Nancy Vagim
Faculty Member appointed by the Academic Senate President* Rachel Moring-Garcia
Faculty Member appointed by the Academic Senate President* Jose Castenada

*Per contract, one faculty member from four different disciplines

**Per contract, committee shall elect a faculty member to serve as chairperson

Student Success & Equity Committee

Meets every 1st Thursday from 1:00 p.m. – 2:00 p.m.

Student Success & Equity Committees List:
Appointment Name Role
Vice President of Student Services or designee Marco De La Garza Co-Chair
Academic Senate Representative Beth Rutledge Co-Chair
Administrator appointed by the President Gurdeep Hebert
Administrator appointed by the President Kira Tippins
Administrator appointed by the President James Ortez
Academic Senate Representative Lee Brown
Academic Senate Representative Cody Hoover
Academic Senate Representative Naomi Forey
Academic Senate Representative (optional) Heather Boynton
Academic Senate Representative (optional) Dianna Whaley
Classified Senate Representative Tari Simpson
Classified Senate Representative Isaac Reyna
Classified Senate Representative Emilie Gerety
Classified Senate Representative Natalie Minas
Associated Student Government Representative Ricardo Quintor girichijo@gmail.com
Associated Student Government Representative (optional) Eileen Situ cccasgvpoffinance@gmail.com
Associated Student Government Representative (optional)
Up to three additional students, as available (non-voting) Resource
Admissions & Records representative* Resource
Outreach representative* Resource
Institutional Research representative* Resource

*Unless appointed by respective constituency

Technology Committee

Meets every 4th Wednesday from 3:30 p.m. – 4:30 p.m.

Technology Committees List:
Appointment Name Role
Dean of STEM and Technology John Forbes Co-Chair
Academic Senate Representative Brooke Ramos Co-Chair
Vice President of Administrative Services or designee Lorrie Hopper
Academic Senate Representative Bill Kerney
Classified Senate Representative Nina Roby
Classified Senate Representative Teira Wilson
Associated Student Government Representative Diana Flores clovisasgactivities@gmail.com
Distance Education Coordinator (non-voting, as needed) Teresa Ishigaki Resource
Instructional Designer (non-voting, as needed) Tracy Stuntz Resource
Information Technology Representative (non-voting, as needed) Resource
Director of Marketing & Communications (non-voting, as needed) Stephanie Babb Resource
Webmaster (non-voting, as needed) Nina Roby Resource

Unit/Program Plan Committee

Meets every 1st Wednesday from 2:00 p.m. – 3:00 p.m.

Unit/Program Plan Committees List:
Appointment Name Role
Dean or Director appointed by the President James Ortez Co-Chair
Academic Senate Representative Erica Johnson Co-Chair
Administrator appointed by the President Kira Tippins
Administrator appointed by the President Lorrie Hopper
Administrator appointed by the President Reynani Hawkins
Academic Senate Representative Kimberley Ram
Academic Senate Representative James Vea
Academic Senate Representative Lee Brown
Classified Senate Representative Debbie Jensen
Classified Senate Representative Vacant
Associated Student Government Representative Kalie Clear cccasgvpofea@gmail.com

Academic Standards

Meets monthly on specified day at a time not in conflict with schedules of committee members. The meeting schedule may be adjusted by co-chairs as needed. The first meeting of each semester is held on opening day.v

Academic Standards Committees List:
Appointment Name Role
Vice President of Student Services or Designee Marco De La Garza Co-Chair
Academic Senate Representative* Brent Nabors
Academic Senate Representative* Colleen Brannon
Academic Senate Representative* Bret Wood
Academic Senate Representative* Kelly Tabay
Admissions & Records Manager or Designee (non-voting) Reynani Hawkins

*Every effort shall be made to include a range of faculty representing mathematics, English, counseling, and a primarily academic or vocational discipline.

Equivalency Committee

Meets monthly as needed

Equivalency Committees List:
Appointment Name Role
Academic Senate Representative Shawon Ybarra-Jackson
Academic Senate Representative Lee Brown
Academic Senate Representative Jon Renwick
Academic Senate Representative Russel Hickey
Academic Senate Representative Ralph Munoz

Flex Day Committee

Meets monthly, to be determined

Flex Day Committees List:
Appointment Name Role
Academic Senate Representative Chad Bogosian
Academic Senate Representative Scott Phillips